logo

U Hřiště 245, 251 01 Světice u Říčan
+420 775 011 320

Tryskání sodou

Díky více než 20letým zkušenostem s tryskacím médiem Armex disponujeme jedinečnou znalostí použití této technologie. Zde jsou některé často kladené otázky.

Můžu v tryskacím zařízení IBIX® používat sodu?

Ano, ale měli byste používat Ibix 9H2o / Ibix 25 H2o HD nebo Ibix 40 H2o HD. Tyto stroje jsou určeny k použití v kombinaci s tryskáním sodou. H2o se postará o pěkný výsledek. ARMEX se beze zbytku rozpustí ve vodě.

Jaký systém bych si měl vybrat?

To závisí na typu práce, kterou chcete dělat, rychlost práce se odvíjí od velikosti trysky (velikost tryskače není důležitá), větší tryska vyžaduje větší množství vzduchu a tedy i větší kompresor, u mobilních systémů je to omezeno velikostí, kterou lze naložit na vlek nebo do dodávky, takže tím je dána velikost nejvhodnějšího systému.

Chci provádět čištění pouze malých předmětů, máte nějaký malý systém?

Ano, máme, Ibix 9 H2o je určen pro drobné uživatele, kteří mají pouze dílenský kompresor. Ibix 9 je opatřen tryskou o velikosti do 4 mm, která vyžaduje pouze malé množství vzduchu. Ibix 9 je samozřejmě profesionální tlakový stroj a nedá se porovnávat se sacími venturiho zařízeními typu „hasicího přístroje“ prodávanými pro kutily.

Obsahuje ARMEX pouze sodu?

Ne tak docela, ARMEX je hydrouhličitan sodný, který je speciálně upraven pro abrazivní tryskání, proto je na pytlích uvedeno „tryskací médium“. Krystaly jsou ostrohranné a médium obsahuje i látky na udržení sypkosti a pohlcovače vlhkosti, díky čemuž je ARMEX k tryskání daleko lepší než samotná soda. Pokud není na pytli uvedeno „tryskací médium“, není obsah určen k tryskání!

Je soda nejlepší tryskací materiál?

Záleží na aplikaci, soda je rozpustný měkký tryskací materiál, který se používá k nedestruktivnímu čištění tryskáním v mnoha odvětvích včetně odstraňování určitých graffiti, v potravinářství, při renovaci strojů a součástí, při odstraňování poškození požárem a v letectví. V některých aplikacích je ale vhodnější a levnější použít velmi jemný tvrdý tryskací materiál jako například Garnet při nízkém tlaku, jde zejména o čištění cihel a pískovce nebo odstraňování laku z ocelových karosérií automobilů. Při bezplatné ukázce vám můžeme předvést výsledky dosahované s různými tryskacími médii.

Může soda odstranit rez?

Sodou lze odstranit pouze lehkou „rychlou rez“. Když potřebujete změnit strukturu povrchu objektu, jako v případě odstranění rzi, soda není tím správným tryskacím materiálem. Na to je příliš měkká a drolivá.

Mohu svůj stroj použít i s jinými tryskacími materiály?

Ano, systém IBIX® můžete použít se všemi typy tryskacích materiálů. Abyste mohli úspěšně provozovat tryskání, musíte být schopni používat více než jeden typ tryskacího materiálu.

Je ze sody nepořádek?

Při každém tryskání může vznikat prach a je pravda, že tryskání sodou může být poměrné prašné kvůli jemnosti a drobivosti tohoto tryskacího materiálu, lze to omezit mokrým tryskáním, ale při provádění práce je nutné věnovat pozornost kontrole prašnosti a shromažďování a likvidaci odpadu.

Můžu vidět a vyzkoušet tryskání sodou?

Ano, rádi vám zdarma předvedeme výhody tryskání nejenom sodou, ale i jinými tryskacími materiály.

 • Kan er met de IBIX® gestraald worden met soda en kan soda in iedere straalketel?

  Ja, het IBIX® systeem wordt wereldwijd door veel bedrijven gebruikt in combinatie met Soda. Wel is het van belang dat u dan gebruik maakt van de IBIX® 9h2o, de IBIX® 25 h2o en de IBIX® 40 h2o. Deze units zijn ontwikkeld voor het stralen van zachte straalmiddelen. De h2o toevoeging zorgt voor het stofinbinding en een perfect resultaat. Soda kan niet in iedere straalketel toegepast worden. Het gebruik van soda in traditionele straalketels geeft geen egaal straalbeeld en het verbruik is veel hoger als nodig is.
 • Kan ik met soda roest verwijderen?

  Alleen zeer lichte vliegroest is te verwijderen. Het verwijderen van roest wordt vaker uitgevoerd met straalmiddelen als Garnet en grit.
 • Heeft het stralen met soda veel impact op de omgeving?

  Het droogstralen wel. Doordat het een lichtgewicht zeer fijn straalmiddel is zal door het exploderen van het soda op de ondergrond stofvorming ontstaan. Dat is de reden dat wij het sodastralen in bijna alle gevallen adviseren in combinatie met water. Het voordeel is dat het soda na gebruik oplost in het water zodat er geen residu is.
 • Kan soda gebruikt worden in de voedselindustrie?

  Soda is een voedselveilig straalmiddel wat met behulp van certificaten (CAS en EC) aangetoond kan worden.

Novinky

Nový IBIX 25 H2O HD

Vyzkoušejte výhody zařízení Heavy Duty:

Přečtěte si více

Poptávky a ukázky

 1. Jméno
  This name is invalid
 2. E-mail
  Invalid e-mail address
 3. Telefon
  Invalid phone number
 1. Date

  Invalid Input
  Please select a date and time
 2. Invalid Input

Kontaktujte nás

IBIX® North
U Hřiště 245, 251 01 Světice u Říčan
info@ibix.cz

+420 323 605 535